Po skutery sięga coraz więcej osób. Przydają się zwłaszcza w czasie przemieszczania po dużych aglomeracjach miejskich. Są świetną alternatywą dla rowerów, a pod wieloma względami także dla samochodów. Kto jednak dokładnie może z nich korzystać oraz jak należy się nimi poruszać? Temat ten omawiamy poniżej, wskazując przy okazji na najważniejsze zasady korzystania z tych pojazdów w odniesieniu do osób dorosłych oraz niepełnoletnich.
Zalety wyboru skutera i jego użytkowania w mieście
Skuter to dobre rozwiązanie, zwłaszcza w czasie miejskich korków. Pozwala szybko wyminąć stojące samochody, bez powodowania zagrożenia w ruchu drogowym. Skuter jest pod tym względem nie tylko mobilny, ale również oszczędny – co z pewnością docenią jego stali użytkownicy. Na dystansie 100 km zużywa zaledwie około 3 litrów benzyny, czyli nawet 2-3 krotnie mniej niż wysoce ekonomiczne samochody.
Jazda skuterem – z prawem czy bez prawa jazdy?
Kwestia użytkowania skutera przez osoby nie posiadające prawa jazdy została unormowana prawnie w 2013 roku. Zgodnie z przyjętymi przepisami, osoby, które ukończyły do dnia 19.01.2013 r., 18 rok życia, mogą prowadzić skuter nie posiadając prawa jazdy. Osoby młodsze muszą natomiast posiadać specjalne uprawnienia, czyli prawo jazdy kategorii A, lub przynajmniej AM, A1 lub A2. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne do uzyskania, gdyż dokument kategorii AM jest dostępny już od 14 roku życia.
Prawo jazdy kategorii AM – jak je uzyskać?
AM to kategoria uprawniająca do kierowania różnego typu motorowerami. By uzyskać prawo jazdy tej kategorii należy zdać specjalny egzamin. Przygotowanie do wzięcia w nim udziału rozpoczyna się od szkolenia. Powinno ono trwać 20 godzin, na co składa się 10 godzin zajęć teoretycznych oraz 10 godzin zajęć praktycznych.
Pierwsza część obejmuje wykłady z takich tematów jak: przepisy ruchu drogowego, znajomość znaków i sygnalizacji drogowej, udzielanie pierwszej pomocy oraz obsługa pojazdu. Zajęcia praktyczne dotyczą obsługi i przemieszczania się na skuterze. Obejmują takie umiejętności jak ruszanie z miejsca, slalom (w wersji szybkiej i wolnej), jazda po wzniesieniu, hamowanie, umiejętność utrzymywania prawidłowej pozycji na pojeździe, posługiwanie się jego mechanizmami oraz sprawny udział w ruchu miejskim.
Oczywiście w przypadku kandydatów niepełnoletnich, konieczne jest dysponowanie zgodą rodziców lub opiekunów.
Kierowcy z prawem jazdy kategorii B
Osoby dorosłe, które posiadają prawo jazdy kategorii B minimum trzy lata, nie muszą uzyskiwać dodatkowych zezwoleń by móc poruszać się na skuterze. W zupełności wystarcza standardowe prawo jazdy dotyczące samochodów osobowych. Osoby takie mogą nawet prowadzić bardziej zaawansowane jednoślady – motocykle, których pojemność nie przekracza 125 cm3 i mocy do 15 KM.